Mediakonverter och optisk transceiver för säkra optiska signaler i ATEX zon

Mediakonverter och optisk transceiver för säkra optiska signaler i ATEX zon

Art.nr: P-Ex OTR opis MC

En skada på en fiberoptisk kabel kan medföra risk för gnistbildning. Om en fiberoptisk Ethernetkabel förläggs i Ex zon ska den därför skyddas med utrustning som förhindrar gnistbildning. P-Ex OTR opis MC är en optisk isolator för att skydda fiberkablar som dras in eller genom Ex...

Läs mer >>

En skada på en fiberoptisk kabel kan medföra risk för gnistbildning. Om en fiberoptisk Ethernetkabel förläggs i Ex zon ska den därför skyddas med utrustning som förhindrar gnistbildning.

P-Ex OTR opis MC är en optisk isolator för att skydda fiberkablar som dras in eller genom Ex ATEX områden.

  • Fiberoptisk opis separator för Zon 1, 21 och M2
  • Mediakonverter:
    • Koppar till fiber
    • Fiber multimode till fiber singelmode
  • Single-Mode opis tranceiver för 10 km
  • Valbar inport: TX; Fiber singel-mode eller fiber multi-mode
  • 1 port för fiber LWL opis
  • Upp till 1000Mbit/sek
  • Redundant matning 10-30 VDC

 

MODELL BESKRIVNING
P-Ex OTR opis MC*

Fiberport LC kontakt (Single mode op is)
24 VDC matning

PSSFP-LX-10 1000BaseLX Singlemode SFP Mini-GBIC Modul (LC Connector, up to 10km)
PSSFP-SX 1000BaseSX Multimode SFP Mini-GBIC Modul (LC Connector, up to 550m)
PSSFP-TX 1000BaseT Copper SFP Mini-GBIC Modul (RJ-45 Plug)

* Denna modell måste beställas fullt bestyckad. Till exempel: P-Ex OTR opis MC TX/SX

 

Explosion Protection
Device Groups / Application Areas:

  • Mining:
    • I (M1) [Ex op is Ma] I
  • Gas:
    • II (1)G [Ex op is Ga] IIC T4
  • Dust:
    • II (1)D [Ex op is Da] IIIC T135°C

Regulatory Approval:

  • IBExU11ATEX1133

Specifications
Network:

  • Optical Transceiver /Media converter
  • Output of op is conform signals
  • LC Connector
  • Up to 1000 Mbit/s Throughput
  • LED Power indication

Environmental:

  • -40°C bis +80°C

Input Voltage:

  • DC: 10-30V DC, redundant

Recommended fuse:

  • 1 A time lag fuse

Connectors:

  • 1 x 1000 Mbit LWL/Copper input
  • 1 x 1000 Mbit LWL output opis
  • 1 x Power

Dimensions: (height x width x depth)

  • 111 mm x 24,5 mm x 105,5 mm

Weight:

  • 340 g

 

 

Wasa Kredit Leasing

Leasing är ett fördelaktigt sätt för ditt företag att direkt komma åt nyttjandet och fördela kostnaden över tiden. Ditt företag kan finansiera upp till 100 procent av utrustningen.

Vad är leasing?

Wasa Kredit är leasegivare och äger utrustningen under avtalstiden medan du som kund och leasetagare har full nyttjanderätt. När avtalstiden löper mot sitt slut har ni som kund förbundit er till att köpa ut utrustningen till det förutbestämda restvärdet. Vanligen är löptiden mellan 24 och 60 månader och det slutliga restvärdet vanligtvis 5-20 procent av det finansierade beloppet. Leasingavgiften är lätt att budgetera då den vanligen är lika stor under hela avtalstiden och kan anpassas till intäkterna.

Varför ska man leasa?

Leasing är ett sätt för ditt företag att fördela kostnaden över tid. Den belastar inte er balansräkning då ni drar den som en driftkostnad i er bokföring. Leasingavgiften är lätt att budgetera och att anpassa till intäkterna. Ni använder er inte av företagets kapital och kan genom ett leasingavtal införskaffa just den utrustning med kringutrustning ni behöver till er verksamhet utan att använda er av era likvida medel.

Leasing i korthet

Finansiera upp till 100 procent av utrustningen
Behåll likviditeten genom att inte binda något kapital
Fördela leasingavgiften månadsvis över hela leasingperioden

Beställ produktinformation

Fyll i formuläret nedan om du vill veta mer om denna produkt så kontaktar vi dig inom kort!